Predavanja

PONUDBA POTOPISNIH PREDAVANJ:
  • Skandinavija
  • Kolumbija 
  • ZDA - Arizona, Utah, Kalifornija
  • Malteško otočje
  • Narodni park Nockberge

SKANDINAVIJA - V kraljestvu losov in severnih jelenov



Skandinavija popotnika tako navduši, da se tja zagotovo še kdaj vrne. Kvaliteta življenja je tam na prvem mestu, prostrana pokrajina, ki je polna jezer, fjordov, fjelov, raznovrsten rastlinski in živalski svet... Na najini najbolj severni točki potovanja na Vesteralenskem otočju sva si ogledala kite grbavce, njorke in tjulnje, seveda v njihovem naravnem okolju, Atlantskem oceanu.

Raziskovala sva tudi ledenike, prostrane pravljične gozdove, mnoge nacionalne parke, slikovite ribiške vasice, spoznavala vikinško kulturo, sodobni utrip prestolnic, kontraste med severnimi in južnimi pokrajinami, poizkušala tradicionalne jedi - polenovko, lososa. To je samo košček mozaika vseh doživetij, ki sva jih izkusila na najinem dobrih 10.000 km dolgem potovanju z avtomobilom po Danski, Švedski in Norveški.



KOLUMBIJA - Od Amazonke do Karibske obale 

Ta južnoameriška država je dolga leta veljala za izjemno nevarno in popotnikom skoraj nedostopno. Varnostne razmere so se v zadnjem desetletju močno izboljšale, mnogi kokainski karteli so predali svoje orožje in zato ta do tedaj še neodkrit andsko-karibsko-amazonski dragulj postaja vse privlačnejši za potovanja. Obiskala sva kozmopolitansko prestolnico Bogoto ki leži 2640 m nad morjem, po vrtoglavi vožnji po prepadni cesti, ki te čez prelaz čez Cordilliero Central (kjer palme rastejo skoraj 3.000 m nad morjem) pripelje v Zono Cafetero, kjer kot edina država na svetu še vedno ves pridelek kave nabirajo ročno, sva poizkusila najboljšo kavo na svetu. 


V amazonskem nižavju sva nekaj dni preživela v tropskem deževnem gozdu v nacionalnem parku Amacayacu in se podala na avanturistični treking v osrčje prave džungle, kjer med drugim domujejo jaguarji, tukani, tarantele, opice in anakonde, v mogočni Amazonki pa sva lahko občudovala rožnate delfine. Za konec potovanja pa sva odletela na karibsko obalo in obiskala slikovito kolonialno Cartageno, mondeno Santa Marto ter nacionalni park Tayrona, kjer sva si na čudovitih peščenih plažah med kokosovimi palmami lahko končno oddahnila od vrveža in kaosa kolumbijskih mest. 

Skozi celotno potovanje te skoraj na vsakem koraku spremljajo živahni ritmi salse, cumbrie ali vallanta, to še posebej velja za karibsko obalo, vedno nasmejani in energije polni domačini ter seveda tinto, skodelica pristne kolumbijske kave.
 
ZDA - ARIZONA, UTAH, KALIFORNIJA

Arizona je sušna pokrajina posuta s kaktusi, kjer je moč naravo opazovati v njeni prvinski lepoti. Tukaj je reka Kolorado skozi mnoga tisočletja izdolbla mogočni Veliki Kanjon in v neposredni bližini ustvarila edinstven meander Horseshoe bend, ki je še posebej barvit ob sončnem vzhodu. Spoznali bomo tudi dolino Monument, kjer še danes živijo Indijanci in  kjer je bilo posnetih največ kavbojskih filmov. Osupljivi Arches v bližini Moaba, ki slovi po osamelih peščenjakovih obokih, zasnežen amfiteater kanjona Bryce s številnimi živordečimi skalnatimi stolpiči in veličastne stene parka Zion so samo nekatere izmed znamenitosti Utaha. Za konec bomo skočili še v sosednjo Kalifornijo v slano puščavo - Dolino smrti ter raziskovali najlepše mesto - San Francisco.

MALTEŠKO OTOČJE



Malta je naravni biser sredi Sredozemlja. Popotnika očara s svojimi čudovitimi peščenimi plažami, kristalnim morjem, sredozemsko klimo, poceni in odlično morsko hrano ter z izjemno prijaznostjo domačinov. Te značilnosti so skupne obema stalno poseljenima otokoma, Malti in Gozu. Kljub podobnostim pa so kontrasti med obema otokoma zelo izraziti. Na Malti se je težko izogniti gručam turistov, ki se gnetejo na hotelskih plažah, nasprotno pa Gozo že sedaj postaja ekološki otok, kar pomeni, da bodo vso energijo proizvedli s pomočjo alternativnih energetskih virov, spodbujali trajnostni razvoj turizma in ekološko kmetovanje.






NARODNI PARK NOCKBERGE - Priložnost strokovnega izobraževanja ter poklicnega usposabljanja


Vedno večjo brezposelnost in finančno krizo morda lahko vzamemo kot izziv in kot dobro priložnost za nekajmesečni pobeg v tujino, kjer si bomo z delom oziroma delovno prakso nabrali odlične izkušnje in reference, ki bodo v Sloveniji dragocene. Ste že kdaj pomislili na takšno izkušnjo, pa niste vedeli kje začeti, na koga se obrniti ali enostavno niste imel dovolj poguma? Rada bi vam predstavila najino izkušnjo v tujini, kjer si trenutno nabirava strokovna znanja na Leonardo da Vinci praksi mobilnosti v Narodnem parku Nockberge na avstrijskem Koroškem in v celovškem podjetju, ki se ukvarja z okoljskim svetovanjem.


Na predavanju boste izvedeli in spoznali:
- informacije o praksi Leonardo da Vinci - mobilnost (od ideje do realizacije);
- Narodni park Nockberge kot posebnost v Alpskem prostoru (predstavitev geografskih značilnosti, kulture, običajev in navad);
- dragocene izkušnje, ki sva jih med pol letnim strokovnim usposabljanjem pridobila.